Írtam már röviden a Laugavegur Ultra Marathon-ról, tegnap viszont találtam a YouTube-on egy hosszabb videót is róla, ami sokkal látványosabban mutatja be, hogy mi várható a verseny útvonalán. A videót Kerry, egy kanadai hosszútávfutó készítette a 2015-ös versenyen. Ez egy sima videó, nincs benne drón, speciális vágások és effektek vagy zene, semmi, csak maga ahogy fut és persze a táj – ami gyönyörű.
Akinek nincs ideje vagy kedve végignézni a videót, azoknak készítettem belőle egy rövid, fényképes bemutatót. A képek minősége nem éppen tökéletes főleg a sokszor párás és egyébként is folyamatosan mozgásban lévő kamera miatt. De azért egy rövid bemutatóra alkalmasak, ahogy mondani szokták a képek többet mondanak minden leírásánál.
A videót végignézve egyébként három dolog maradt meg bennem:
A szél. Mindenhol fúj, sokszor annyira, hogy azt sem lehet hallani, mit mond Kerry. Fúj a hegytetőn, a völgyben, felfele és lefele menet is. Erre biztos készülnöm kell majd, nehogy itthon hagyjam a sapkám! 🙂
Hó. Sokkal több van, mint a leírások alapján gondoltam. Azt hittem esetleg a csúcson lesz majd, de a videó alapján az a benyomásom, hogy a verseny teljes első felében sokszor hóban kell futni.
Patakok. Ebből is sokkal több van, mint gondoltam. Kettő nagyobbról írtak a leírásban, és ez helytálló, de van sokkal több kisebb is, amiken szintén át kell gázolni.
Na akkor lássuk a képeket, itt-ott rövidebb leírásokkal:
Ez még a buszból van fényképezve. A rajtra a legtöbben busszal mennek Reykjavíkból, mert néhány kisebb folyón át kell gázolni, és nem javasolják, hogy saját autóval próbálkozz. A videó alapján nem olyan vészes egyébként, de 55 kilométer lefutása után biztos nem akarnék vezetni vissza 4-5 órát.A rajt falu, ahol mindenki készülődik.A rajt utáni másodpercek. Rögtön egy kisebb hegyet kell megmászni, ami inkább séta, mint futás. Így a rajt utáni percek is inkább sétálással, mint futással telnek.Az említett első hegy. Egy szűk, köves ösvény vezet felfele.Ez már fenn van, ahol már lehet futni is, lényegében itt kezdődik a verseny.És az első hó, amiből még sokat fogunk látni. Sok helyen egy szűk, latyakos ösvény van kitaposva benne, nem tudom mennyivel egyszerűbb ott futni, mint a havon, nem vagyok biztos benne.Attól tartok, hogy a videó és a fényképek nem adják teljesen vissza a hegyek tényleges meredekségét. A háttérben vannak a futók.Már közel a csúcs.Újabb havas, kaptató szakasz. Néhányan rövid nadrágban futottak, de a többség hosszú nadrágban volt.A havas és a földes szakaszok váltakoznak a verseny első felében.Egy újabb szép nagy hómező.Hőforrás a Laugavegur Trail mentén.Ki egyenesen, ki cikk-cakkozva futott fel erre a kisebb hegyre a hóban.Ahogy egyre inkább felfele ér az út, úgy lesz egyre több a hó.Az első frissítő pont. Általában egy autó, egy kisebb faház és egy asztalra kipakolt frissítők jelentik a civilizációt.A hóban megbújnak néha ehhez hasonló hasadékok, érdemes odafigyelni futás közben.Szintén a hátteret érdemes figyelni, lehet látni, hogy honnan jönnek a futók.A völgyben egy kristálytiszta vízű patak van, annyira tiszta, hogy szinte nem is látszik.Ilyen kisebb patakból legalább tízet, ha nem többet keresztezett Kerry.A láthatáron egy újabb frissítő pont.Na így néz ki konkrétan egy frissítő asztal.És egy újabb, ezúttal kicsit nagyobbacska patakocska. 🙂Lávamező.A verseny a Laugavegur Trail útvonalán halad, amin sok túrázó megy végig Izlandon. Gyalog négy naposnak ajánlják a túrát. A nézők is a túrázók közül kerülnek ki, és valóban buzdítanak, drukkolnak.Ez is ritka: hídon lehet átkelni egy patakon.Az egyik nagyobb folyó.Ez itt kb a féltáv. A folyón történő átkelés után lehetőség van ruha és cipő cserére, amivel nyilván mindenki él is. Ide a szervezők hozzák ki a váltó csomagot, és viszik is le a célhoz, amit itt hagysz.A cipőcsere.Újabb frissítő pont a háttérben. Innen már kevesebb a hó egyébként, az útvonal is lefele tart, a táj is kevésbé dimbes-dombos, inkább sík.Nyomokban már fű is előfordul. 🙂A távolban már a célfalu látszik.És a befutó.A célban lehetőség van hőforrásokban melegedni egy kicsit, mielőtt a busz visszaindul.